Професійні спільноти

Положення про професійні спільноти педагогічних працівників
Здорівської гімназії Васильківської міської ради Київської області

П О Л О Ж Е Н Н Я
про професійні спільноти педагогічних працівників

І. Загальні положення

1. Професійна спільнота педагогічних працівників – це товариство, (об’єднання, група) педагогічних працівників, які об’єднані спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності.
  2. Професійні спільноти створюються з метою розбудови професійного синергетичного середовища, яке надихає та мотивує до професійного розвитку. Професійні спільноти забезпечують психологічну підтримку, а також створюють умови для взаємодії, партнерства, супроводу, підтримки, обміну ідеями та освітніми практиками.
  3. Роботу професійної спільноти організовує лідер, який обирається серед учасників спільноти простою більшістю голосів на певний термін. Лідер здійснює інформування про заходи, час, форму та місце проведення.
    Лідер створює онлайн-групу професійної спільноти.

ІІ. Нормативно-правова база

1. Діяльність професійніх спільнот визначається документами, які регулюють професійну діяльність педагога: Конституцією України; Кодексом законів про працю України; Законом України «Про освіту»; Законом України «Про повну загальну середню освіту»; Законом України «Про дошкільну освіту», Законом України «Про позашкільну освіту», Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, затвердженою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р; Концепцією розвитку педагогічної освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України від 16 липня 2018 року № 776; Державними стандартами відповідного рівня повної загальної середньої освіти; Типовими освітніми програмами (іншими освітніми програмами, які використовує заклад освіти); методичними рекомендаціями про викладання окремих навчальних предметів у
    закладах загальної середньої освіти; Критеріями та рекомендаціями щодо оцінювання навчальних досягнень учнів закладів загальної середньої освіти; санітарними правилами та нормами в закладах загальної середньої освіти; правилами пожежної безпеки для закладів освіти; проєктами постанов «Про затвердження професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», іншими нормативними та правовими актами у сфері освіти.

ІІІ. Організація роботи

1. Діяльність професійніх спільнот координує заступник директора з навчально-виховної роботи на засадах партнерства, принципі людиноцентризму, враховуючи право педагога на академічну свободу.
  2. Діяльність професійних спільнот здійснюється за напрямами:
    ● розвиток професійних компетентностей (знання навчального предмета, фахових методик, технологій);
    ● формування у здобувачів освіти спільних для ключових компетентностей вмінь, визначених частиною першою статті 12 Закону України “Про освіту”;
    ● використання широкого спектру інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку;
  3. Професійні спільноти виступають фасилітаторами, менеджерами,
    методистами, тьюторами, експертами, модераторами в освітній діяльності педколективу.
  4. Члени спільноти:
    ● надають допомогу педагогічним працівникам у проєктуванні траєкторії їх професійного розвитку;
    ● здійснюють супервізію – надають професійну допомогу педагогу, яка спрямована на роботу з професійними труднощами, аналізом недоліків та на удосконалення організації роботи;
    ● узагальнюють та поширюють інформацію з питань професійного розвитку педагогічних працівників, зокрема, щодо програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників, веб ресурсів, необхідних для професійного розвитку педагогічних працівників;
    ● розробляють документи закладу освіти;
    ● консультують педагогів щодо особливостей організації освітнього процесу за різними формами здобуття освіти, у тому числі з використанням технологій дистанційного навчання;
    ● консультують з питань впровадження компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, інклюзивного підходів до навчання здобувачів освіти і нових освітніх технологій.
  5. Участь педагогічних працівників у роботі професійних спільнот здійснюється на добровільних засадах.
  6. Засідання професійних спільнот відбувається на запит її учасників та з
    урахуванням їх побажань.
  7. Збір учасників професійної спільноти ініціюється її учасниками.
  8. Члени спільноти самостійно визначають формат, форму та тематику засідань.
  9. Професійна спільнота може працювати у різних форматах: очній, очнодистанційній, дистанційній.
  10. Засідання професійних спільнот можуть відбуватися у формі семінарів, конференцій, тренінгів, “круглих столів”, ділових ігор, лекцій, практичних занять, вебінарів, квестів тощо.
  11. Засідання професійної спільноти педагогічних працівників обов’язково має передбачати зворотній зв’язок (фідбек, рефлексію, відгук) щодо ефективності проведеного заходу.